2013 Winners

Congratulations to the Winners of the 2013 SouthWest Writers Annual Writing Competition

2013 Storyteller Award Goes To

Laura Keller
Making Sense of Us

Laura Keller won the $1500 grand prize Storyteller Award, as well as first place in the Juvenile/Young Adult Novel category for her entry.

The following is a list of winners by category and place standing.

1. Mainstream/Literary Novel

1st Place: Norma Libman, Placitas, NM   Lonely River Village

2nd Place: John White, Merritt Island, FL   Nisei

3rd Place: Tom Moore, Bellingham, WA   The Heifer Girl

Judge: Nicole LaBombard, Rees Literary Agency, Boston, MA

2. Mystery/Suspense/Thriller/Adventure Novel

1st Place: Kevin Dyer, Antrim, Northern Ireland   Deadtown

2nd Place: Dennis Jung, Santa Fe, NM   Jack of All Trades

3rd Place: Bill Brier, Thousand Oaks, CA   The Killer Who Hated Soup

Judge: Paul Fedorko, N.S. Bienstock, Inc., New York, NY

3. Juvenile/Young Adult Novel

1st Place: Laura Keller, Overland Park, KS   Making Sense of Us

2nd Place: Stephanie Kroepfl, Grand Lake, CO   I Hear You

3rd Place: Amanda Searcy, Albuquerque, NM   A Boy and His Frog

Judge: Gemma Cooper, The Bent Agency, Brooklyn, NY

4. Historical/Western Novel

1st Place: Donavon Day, Sacramento, CA   A Lumber Baron’s Fury

2nd Place: James Scarantino, Albuquerque, NM   The Bone Pile

3rd Place: Mark Warren, Dahlonega, GA   Adobe Moon

Judge: Bridget Smith, Dunham Literary, Inc., New York, NY

5. Science Fiction/Fantasy/Horror Short Story

1st Place: K. Eisert, Placitas, NM   “Primus V. Secundus”

2nd Place: KL Wagoner, Albuquerque, NM   “Wishling”

3rd Place: Marian Meyer, Albuquerque, NM   “Another Jennifer Day”

Judge: Kristopher O’Higgins, The Scribe Agency, Madison, WI

6. Mainstream/Literary Short Story

1st Place: Ben Wuamett, Albuquerque, NM   “Ben’s Story”

2nd Place: Gary Smith, Rio Rancho, NM   “Cattle Call”

3rd Place: Tucker Brown, Las Cruces, NM   “The Trees Do Bear Witness”

Judge: Phong Nguyen, Editor, Pleaides, University of Central Missouri

7. Nonfiction Book Proposal

1st Place: Roger Bunch, Santa Cruz, CA   Wenceslao

2nd Place: Larry Greenly, Albuquerque, NM   Snake Island

3rd Place: Marguerite Kearns, Santa Fe, NM   More Than Tea and Talk

Judge: Gina Panettieri, Talcott Notch Literary Services, LLC, Milford, CT

8. Memoir

1st Place: Stella Pevsner, Albuquerque, NM   Roommates With a View

2nd Place: Joan Kraft, La Mesa, CA   Untwined

3rd Place: Val Valentine, Pagosah, CO   Through His Eyes

Judge: Lindsay Edgecombe, Levine|Greenberg Literary Agency, New York, NY

9. Essay

1st Place: Heather Gemmen Wilson, Markleville, IN   “Her World, So Big”

2nd Place: Hillary Fields, Santa Fe, NM   “A Horse Named Pockets”

3rd Place: KL Wagoner, Albuquerque, NM   “Dressing the Dead”

Judge: Tim McKee, Managing Editor, The Sun, Chapel Hill, NC

10. Children’s Picture Book

1st Place: Linda Tripp, Albuquerque, NM   Old Mama Crocodile

2nd Place: Monica Harris, Kalamazoo, MI   Grapevine Zoo

3rd Place: Randi Mrvos, Lexington, KY   Cholla, the True Story of an Artsy Horse

Judge: Stephanie Hedlund, Editorial Director, ABDO Publishing Group, Edina, MN

11. Screenplay

1st Place: Kimberly Kiegel, Albuquerque, NM   The Fortune

2nd Place: Briley Webb, Scottsdale, AZ   Casa in the Desert

3rd Place: Kate McCusker, Wickenburg, AZ   Guadalupe Night

Judge: Douglas Eboch, screenwriter, Los Angeles, CA

12. Poetry

1st Place: Carolyn Madero, Stamford, CT   “Would You Like to Hear My Poem?”

2nd Place: Catherine Ferguson, Galisteo, NM   “Breaking Down in the Desert”

3rd Place: Ellen Seusy, Columbus, OH   “Preparing the New Teacher: Letter from an Urban District”

Judge: Timothy Green, Editor, Rattle, Studio City, CA



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Sign Up for Elerts  Stay Connected

SWW YouTube Videos

Blog Post Categories

Follow Our Blog

Enter your email address to receive notifications of new posts by email.

WhoFish

More information about SWW Programs can be found on WhoFish