2005 Winners

Storyteller Award Winner

Joanne Lukins
Alexandria, Virginia
Middle Grade/YA Short Story: “Up the Spiral Stairs”

 

Mainstream or Literary Novel

1st Place: Gail Chehab, Coming Home, Poway, California

2nd Place: Roberta J. Franke, By Fortunes Whim, Pittsburgh, Pennsylvania

3rd Place: Raquel Troyce, Ruth, Corrales, New Mexico

Mystery/Suspense/Thriller/Adventure Novel

1st Place: Linda Quinn, Out With a Bang, Toluca Lake, California

2nd Place: Paul D. Marks, White Heat, Santa Clarita, California

3rd Place: Conley Clark, Babylon Bayou, Placitas, New Mexico

Romance Novel

1st Place: Julie V. Matherly, Love du Jour, Tallahassee, Florida

2nd Place: Lela Belle Wolfert, Baer Necessity, Albuquerque, New Mexico

3rd Place: Lela Belle Wolfert, Seasonings, Albuquerque, New Mexico

Science Fiction/Fantasy/Horror Novel

1st Place: Laura Davis Hays, The Atlantis Material, Santa Fe, New Mexico

2nd Place: Kathy R. Coleman, Ring of Fire, Phoenix, Arizona

3rd Place: Steve Laurent, Rites of Planets, Oak Park, Illinois

Historical/American Frontier/Western Novel

1st Place: Anne Behl, Noisy Water Mining Co., Hobbs, New Mexico

2nd Place: Gerald R. Hibbs, The Dahlgren Papers, Edmond, Oklahoma

3rd Place: George Youngblood, The Wind’s Will, Spring, Texas

Middle Grade/Young Adult Novel

1st Place: Laura Byrne, I Spy, Brookside, New Jersey

2nd Place: Sheila Wyborny, Michelle in the Mirror, Cypress, Texas

3rd Place: Tami Casias, A Teenager’s Unwilling Journey to Different, Sonoma, California

Science Fiction/Fantasy/Horror Short Story

1st Place: Susanna Jones, “The Wendigo”, Steamboat Springs, Colorado

2nd Place: Charles Botsford, “Homecoming”, Albuquerque, New Mexico

3rd Place: David J. Corwell, “Dead Man Breathing”, Albuquerque, New Mexico

Mainstream/Literary Short Story

1st Place: Jacob M. Appel, “Coulrophobia”, New York, New York

2nd Place: William Connor, “Girl in Red”, Phoenix, Arizona

3rd Place: Elizabeth Appell, “The Sentry”, Kentfield, California

Mystery/Romance Short Story

1st Place: James Kelly Deuster, “An Ant on the Move”, Union Grove, Wisconsin

2nd Place: Jerry Kerrisk, “The Coded Message”, Santa Fe, New Mexico

3rd Place: David O. Wiley, “They’re Old, They’re Sick. They Bump into Things.”, Phoenix, Arizona

Other Genres: Historical, Western, etc. Short Story

1st Place: Helen F. Stanbro, “OjoRojo”, Kitimat, Los Alamos, New Mexico

2nd Place: William Johnstone, “The Man God”, Roswell, New Mexico

3rd Place: Thomas P. Murphy, “The Grapevine Story”, Irving, Texas

Middle Grade/Young Adult Short Story

1st Place: Joanne Lukens, “Up the Spiral Stairs”, Alexandria, Virginia

2nd Place: Lindsey Carmichael, “French Braid”, Edmonton, AB, Canada

3rd Place: Karl H. Kregor, “The Great Train Adventures of Elizabeth and Robert #1: A Winter Rescue”, Santa Fe, New Mexico

Short Fiction — Article or Essay

1st Place: Merimee Moffitt, “Learning to Speak Up, Out, and Over the Edge”, Albuquerque, New Mexico

2nd Place: Nancy Costea, “Ten Years After–Lessons From the School of Survival”, Albuquerque, New Mexico

3rd Place: Raquel Troyce, “Had My Daughter Deported So She Could Stay”, Corrales, New Mexico

Short Nonfiction Article–Children’s Nonfiction Article

No winners selected in this category

Nonfiction Book

1st Place: Jonathan Miller, Legal Lapdances, Albuquerque, New Mexico

2nd Place: Kate Booth Doyle, The River that Binds Us, Del Norte, Colorado

3rd Place: Lucia Amsden, Your Healing Heart, Ramah, New Mexico

Children’s Nonfiction Book

1st Place: Sue Houser, Hot Foot Teddy: The True Story of Smokey Bear, Albuquerque, New Mexico

2nd Place: Wendy M. Bickel, In Search of the Real Macbeth, Albuquerque, New Mexico

3rd Place: Esther Farris, Little Space Pioneers, Albuquerque, New Mexico

Children’s Picture Book (Fiction and Nonfiction)

1st Place: Susanna L. Hill, Not Yet, Rose, Poughquag, New York

2nd Place: Eleanor Y. Coldwell, Pan Dulce, the Old Fashioned Way, El Paso, Texas

3rd Place: Susanna L. Hill, Wild Annabelle, Poughquag, New York

Screenplay

1st Place: Barbara Jacksha, Lac Mirage, Santa Fe, New Mexico

2nd Place: Rick DeMille, Queer Eye for the Dead Guy, Little Gun, Texas

3rd Place: Gary L. Hillyard, Violet Pontiac, Nogal, New Mexico

Poetry

1st Place: Hannah S. Wilder, “Coyote Snow”, Santa Fe, New Mexico

2nd Place: Tim Amsden, “The Pond At Plum Thicket Farm”, Ramah, New Mexico

3rd Place: Merimee Moffitt, “Miki”, Albuquerque, New Mexico


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Sign Up for Elerts  Stay Connected

SWW YouTube Videos

Blog Post Categories

Follow Our Blog

Enter your email address to receive notifications of new posts by email.

WhoFish

More information about SWW Programs can be found on WhoFish